Bozkurt tartışmalarının odağında: Türk tarihindeki yeri ve anlamı

A Millî Futbol Takımı’nın Avusturya’yı mağlup ettiği maçta, Merih Demiral‘ın gol sevincini Bozkurt işaretiyle kutlaması Almanya başta olmak üzere birçok yerde tartışma yarattı. UEFA’nın soruşturma başlatacağı iddiaları ve sosyal medyada bu sembolün siyasi mi yoksa tarihi mi olduğuna dair ayrışmalar Türkiye’de gündem oldu.

TIKLAYIN – UEFA soruşturma başlatmıştı: Merih Demiral’dan ilk paylaşım: Ne mutlu Türk’üm diyene

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Bozkurt’un Türk milleti için sembolik bir değer taşıdığını ve bunun bir siyasi simge olmaktan çok, Türk tarihinin bir parçası olduğunu vurguladı. Ortaylı, “Bozkurt, Türklerin steplerden gelen köklü geçmişinde yer alan, direnç ve mücadele sembolüdür. Bu sembol, sadece bir grup ya da partinin değil, geniş bir tarihi ve mitolojik altyapıya sahiptir,” dedi.

Hürriyet’ten Musa Kesler‘in haberine göre, 1927 yılında dönemin Maliye Bakanı Mustafa Abdülhalik Renda imzasıyla basılan 5 Türk Lirası’nda da Bozkurt görselinin yer aldığını hatırlatan Ortaylı, bu sembolün Milli Mücadele’de de kullanıldığını belirtti. “Bozkurt, yaşam savaşında direnen milletler için özel bir anlam ifade eder. Bu nedenle Roma kurdu gibi başka topluluklar tarafından da benimsenen bir semboldür,” şeklinde konuştu.

Merih’e 2 maç ceza iddiası

Alman Bild gazetesinin Merih Demiral’a 2 maç ceza iddiasına Türkiye’den yalanlama geldi. Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), iddiaların asılsız olduğunu ve UEFA’ya savunma hazırlığı içinde olduklarını açıkladı.

Mesut Özil ve kurt dövmesi

Bozkurt işaretinin Avusturya maçının ardından Almanya’da özellikle eleştirilere maruz kalması ve Mesut Özil’in de bu sembolle ilgili bir paylaşım yapması, konunun uluslararası boyutta da tartışılmasına neden oldu. Alman medyası, Özil’in kurt dövmeli paylaşımını “kışkırtma” olarak nitelendirirken, bu tür sembollerin spor ve siyaset arasındaki çizgide nasıl değerlendirilmesi gerektiği konusunda da yeni bir tartışma başlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x